سرکيسه‌کردن مردم در بيمارستان‌هاي خصوصي به بهانه کرونا

ابتلا به يک کروناي ساده با ميانگين سه روز بستري در يک بيمارستان خصوصي حدود 70 ميليون تومان براي بيمار آب مي‌خورد. ظاهرا هيچ نظارتي بر اين نرخ ها انجام نمي‌شود و هر کدام از اين بيمارستان‌ها ساز خود را براي سود بيشتر مي‌زدند.

سوت‌زني| سرکيسه‌کردن مردم در بيمارستان‌هاي خصوصي به بهانه کرونا

گروه سلامت خبرگزاري فارس - ابتداي شيوع ويروس کوويد در کشور بود. هر روز تعداد مراجعان به بيمارستان‌ها بيشتر مي‌شد. شيفت‌هاي کاري کادر درمان همين طور افزايش ساعت پيدا مي‌کرد. با بروز پيک‌هاي پي‌در پي و همه‌گيري گسترده‌تر در استان‌هايي با وضعيت قرمز کار به يک تراژدي تلخ هم رسيد. اگر بيماري در آي سي يو فوت مي‌کرد راه براي بستري شدن بيمار بعدي هموار مي‌شد. تازه در چنين شرايطي بود که درب‌هاي بيمارستان‌هاي خصوصي به روي اين بيماران باز شد. آن هم پس از گذشت ماه ها از ترزيق دو دز واکسن براي کادر درمان. از ابتداي پاندمي کرونا اين بيماران طبق شيوه نامه خود از پذيرش بيماران مبتلا به کوويد امتناع مي‌کردند. همچنان عمل جراحي‌هاي نه چندان ضرور در اين بيمارستان ها به قوت خود باقي بود. در بحبوحه‌اي که به طور ميانگين از هر 10 نفر 8 نفر دچار کرونا هراسي بودند متوليان همين بيمارستان‌ها نگران از پايين آمدن سود سهام‌هاي چند صد ميلياردي‌شان شايعه‌اي را بر سر زبان ها انداختند. «بيمارستان دولتي محل شيوع کروناست». خبر بي اساسي که يک هدف بيشتر نداشت استقبال بيشتر مردم از تخت‌هاي خالي مانده در بيمارستان‌هاي خصوصي براي انجام درمان‌هاي غير ضروري.

تازه بعد از واکسيناسيون کادر درمان در بيمارستان‌هاي خصوصي بود که درهاي برخي از اين بيمارستان ها به روي بيماران مشکوک به کوويد باز شد. کاسبي از کرونا روي دور تند افتاد و تبليغات اين سودجويان از مراقبت‌هاي ويژه تر از بيماران با تست‌هاي دقيق‌تر آغاز شد. گزارش هاي چپ و راست برخي از بيماران حکايت از بستري شدن با قيمت‌هاي نجومي داشت. آزمايش پي سي آر و انجام سي تي اسکن معمولي از ريه با رقمي سه برابر بالاتر از مراکز آزمايشگاهي و تصويربرداري در سطح شهر انجام مي شد و بسياري از اين خدمات تحت پوشش بيمه هاي بيماران مراجعه کننده به اين مراکز درماني خصوصي نبود. همين مي‌شد که ابتلا به يک کروناي ساده با ميانگين سه روز بستري در بيمارستان 70 ميليون تومان براي بيمار آب مي‌خورد. هيچ نظارتي بر اين نرخ ها انجام نمي‌شد و هر کدام از اين بيمارستان‌ها در بحراني‌ترين روزهاي نظام سلامت در کشور ساز خود را براي سود بيشتر مي‌زدند و به هيچ احدي هم جواب پس نمي‌دادند. 

در همين راستا، يکي از مخاطبان در«سامانه سوت زني» خبرگزاري فارس، گزارشي از تخلف يکي از بيمارستان‌هاي خصوصي مبني بر افزايش چند برابري قيمت داروهاي کرونايي را به ثبت رسانده که جزئيات آن به شرح ذيل است:

«محمد» خودش را دامپزشک معرفي مي‌کند. حدود 60 سال سن دارد و به تازگي براي طول درمان کوويد به بيمارستان پيامبران تهران مراجعه کرده است. بي‌اندازه از رفتار کادر درمان در بيمارستان گلايه دارد تا جايي که بي تعارف مي‌گويد رفتار ما دامپزشک‌ها با حيوان‌هاي بيمار بهتر از پرسنل بي انصاف اين بيمارستان بوده است: «من مدارکي در اختيار دارم که اثبات مي‌کند هزينه تزريق داروي رمدسيوير در اين بيمارستان به طور بي منطقي 12 برابر گران تر از درمانگاه‌هاي مرکز شهر است. در هفته‌هاي گذشته به کرونا مبتلا شدم. براي درمان به بيمارستان پيامبران واقع در خيابان آيت الله کاشاني و خيابان ابوذر مراجعه کردم. متاسفانه در اين مرکز درماني در حق بيماران مبتلا به کرونا اجحاف زيادي انجام مي شود و زماني از موضوع مطلع مي‌شويد که چاره‌اي جز خالي کردن حساب بانکي‌تان نداريد. البته اگر  بتوانيد بهاي نجومي درمان‌هاي سرپايي مد نظر آن ها را پرداخت کنيد. چون ما مطلع هستيم که بسياري از خانواده‌ها  توان پرداخت اين ميزان از هزينه‌هاي بدون نظارت را ندارند و قطعا اين بيمارستان در حال تخلف است.»

محمد مي‌گويد پزشک طبق پروتکل 6 دز تزريق داروي رمدسيوير را براي او تجويز کرده است: «داروخانه اين بيمارستان  اين دارو را در اختيار داشت اما شرط گرفتن اين دارو اين بود که در همان بيمارستان اقدام به ترزيق آن کنيم. جالب اينجاست که بلافاصله توضيح مي‌دادند که اين دارو تحت پوشش هيچ بيمه‌اي نيست و بايد آن را  به صورت آزاد تهيه کنيم.»

محمد در ادامه توضيحاتش مي‌گويد من و بيماران ديگر مطلع بوديم که قيمت اين دارو تحت پوشش بيمه 200 هزار تومان است اما در بيمارستان به ما گفته شد هر آمپول به قيمت 800 هزار تومان به فروش مي‌رسد. مدام هم اعلام مي‌کردند که تعداد محدودي در داروخانه وجود دارد که بازار گرمي کنند.»

محمد بعد اطلاع از قيمت دارو به داروخانه هاي ديگر هم مراجعه مي‌کند: «وقتي متوجه حال نزار ما مي‌شدند مي‌گفتند در گوشه‌اي بايستيم. مسئول داروخانه بي سر و صدا مي آمد و مي‌گفت اگر اين دارو را مي‌خواهيد بايد به طور آزاد و به قيمت يک ميليون و 500 هزار تومان از ما خريداري کنيد. ناچار به بيمارستان برگشتيم و اتفاق‌هاي بعدي از بي انصافي هم کمي آن طرف تر بود.» اين بيمار مبتلا به کرونا مي‌گويد داروي رمدسيوير بايد با سرم ترکيب شده و سپس به بيمار تزريق شود. در واحد تزريقات بيمارستان بابت تزريق اين سرم يک ميليون و 92 هزار تومان از من هزينه دريافت شده است. به شرطي هم تزريق را انجام مي‌دهند که هزينه کل تزريقات را يکجا به مبلغ 6 ميليون تومان پرداخت کنيد.»

محمد مي‌گويد يک دز از اين تزريق را در درمانگاه فرهنگيان با قيمت 100 هزار تومان دريافت کرده است: «واقعا بايد براي متوليان تريلياردر اين بيمارستان‌ها اظهار تاسف کرد. واقعا چطور مي‌توانند در اين شرايط وانفساي معيشت ضعيف مردم  از يک بيمار مبتلا به کرونا که به خودي خود با درد ها و استرس‌هاي زيادي روز را به شب مي رساند 12 برابر بيشتر هزينه دريافت کنند؟ اين افراد از دايره انصاف به بيرون افتاده اند و اميدي به اصلاح آن ها نيست، به همين دليل از مسئولان تقاضا داريم که با نظارت کافي از اين تخلف هاي آشکار در اين بيمارستان هاي خصوصي پيشگيري کنند.»

***تجربه دوگانه مبتلايان به کرونا در بيمارستان هاي خصوصي

«پيمان حسيني» تجربه دوگانه‌اي از رفتار کادر درمان در بيمارستان‌هاي خصوصي دارد. اولين تجربه او به فروردين ماه سال 1399 مربوط است: «بيماري کرونا تازه در شهرها گسترش پيدا کرده بود و ترس و وحشت شديدي از آن در جامعه وجود داشت. همسرم دچار سرماخوردگي شده بود و علائمي مانند تب و گلو درد داشت اما سرفه و نفس تنگي نداشت. مثل بيشتر وقت به دليل در دسترس بودن به بيمارستان کسري واقع در ميدان آرژانتين مراجعه کرديم. به محض نزديک شدن به ورودي اورژانس جلوي ما را گرفتند. نگهباني که پشت کانتر ورودي بود از ما خواست دليل مراجعه را مطرح کنيم. وقتي علائم را گفتيم از ورود ما جلوگيري کردند و گفتند چون اين موارد از علائم بيماري کوويد است نمي توانند همسرم را بپذيرند. به ما گفته شد اين بيمارستان به دليل خصوصي بودن از پذيرش اين دسته از بيماران منع شده است.»

پيمان دو ماه پيش هم به دليل داشتن حالت تهوع به اورژانس اين بيمارستان مراجعه مي‌کند: «رفتار پرسنل زمين تا آسمان فرق مي‌کرد. پزشک اورژانس من را معاينه کرد و تشخيص التهاب کمي در انتهاي گلو داد. اين توضيح لازم است که من اين عارضه را به طور معمول دارم. با اين که توضيح دادم پزشک باز هم مصرانه تشخيص کوويد داد و از من خواست تا به آزمايشگاه بيمارستان مراجعه کنم و آزمايش فوري پي سي ار از من گرفته شود. ناچار به زيرزمين بيمارستان رفتم. به خوبي به خاطر داشتم که پيش از اين در اين آزمايشگاه  تست پي سي آر انجام نمي شد. پيش از آن که دفترچه ام را تحويل متصدي بدهم مبلغ آزمايش را پرسيدم. گفتند براي اين يک قلم تست ناقابل بايد مبلغ يک ميليون تومان پرداخت کنم و پس از آن براي گرفتن عکس ريه به بخش  سي تي اسکن هم مراجعه کنم.»

پيمان مي‌گويد خبر داشته که قيمت اين تست در آزمايشگاه هاي معمولي حدود 300 هزار تومان بوده است: «از متصدي خواستم که مدارکم را تحويل بدهد و گفتم  قصد انجام اين آزمايش را در بيمارستان ندارم. اما پاسخي که شنيدم براي خودم خنده‌دار بود. به من گفتند چون پزشک براي شما تشخيص بيماري کوويد داده است براي ما مسئوليت دارد که بدون انجام تست بيمارستان را ترک کنيد! کمي بحث پيش آمد و در نهايت عمدا مطمئن شان کردم که اين هزينه را همراه ندارم و پرداخت آن در توان من نيست. با اين ترفند بود که از بيمارستان بيرون آمدم. با هزينه يک سوم در يکي از آزمايشگاه هاي مرکز شهر تست دادم و کرونايي هم در کار نبود !»

***کرونا و وي آي پي هاي اجباري!

جراحي با محدوديت‌هاي کرونايي در بيمارستان‌هاي خصوصي فضاي مستعدي را براي سودجويي هاي بيشتر بوجود آورده  است. «ليلا انصاري» تجربه استفاده از خدمات وي آي پي اجباري در يکي از بيمارستان هاي خصوصي را از سر گذرانده است: «سال گذشته پزشک ن تشخيص بارداري خارج از رحم براي من داشتند. روزهايي بود که پيک کرونا در تهران بيداد مي‌کرد و با اين حال از من خواستند به سرعت با ارائه مدارکم در بيمارستان ايرانمهر بستري شوم. پيش از بستري شدن از من خواسته شد به آزمايشگاه و بخش سي تي اسکن مراجعه کنم. انجام اين مراحل را اجباري کرده بودند تا اگر بيماري به ويروس کرونا مبتلا بود در اين بيمارستان بستري نشود. در راهروي آزمايشگاه و همين طور بخش سي تي اسکن بيمارستان جا براي سوزن انداختن نبود. همه کلافه در انتظار نوبت شان بودند. وضعيت تهويه در اين سالن هاي کوچک به گونه‌اي بود که اگر کسي به اين ويروس مبتلا هم نبود امکان داشت به سرعت درگير آن شود.»

انصاري مي‌گويد يعد از يک ساعت و 40 دقيقه نوبت به انجام سي تي اسکن او رسيده است: «درد شديدي داشتم. با اين حال در نوبت ماندم. به ما گفته شد که جواب تست پي سي آر فردا آماده مي‌شود. اين درحالي بود که من به طور اورژانسي به بيمارستان مراجعه کرده بودم و بايد به سرعت مورد جراحي قرار مي‌گرفتم. جواب سي تي اسکن که آمد از ما خواسته شد بيمارستان را ترک کنيم. عکس ريه 15 درصد درگيري به ويروس کرونا را نشان مي‌داد. بين پزشک‌هاي شيفت بحث در گرفت. سه پزشک به طور مجزا من را معاينه کردند. کوچکترين علائمي از کرونا از قبيل تب، سرفه، نفس‌تنگي و بدن درد در من وجود نداشت. تنها در ناحيه اطراف رحم احساس درد شديد وجود داشت که سونوگرافي علت آن را بارداري خارج رحم اعلام کرده بود.»

انصاري مي‌گويد با مسئوليت يک پزشک دلسوز جراحي را با شرايط ويژه آغاز کرده اند: «انتقال به بيمارستان ديگر با ريسک زيادي همراه بود به همين دليل من را به اتاق جراحي بردند. از ناحيه  نخاع من را بيهوش کردند. به همين دليل متوجه رفتار خاص کادر درمان در طول جراحي  بودم. به من نزديک نمي‌شدند. بسيار واهمه داشتند. با  چند لايه لباس هاي ويژه در اطراف من رفت و آمد مي‌کردند و خدمات ناقص بود. به هر ترتيبي بود جراحي به اتمام رسيد و حالا بحث بر سر اين بود که با توجه به ابتلا کرونا در کدام اتاق بستري شوم. در نهايت تصميم گرفتند اتاق وي آي پي بيمارستان را به دليل خصوصي بودن به من اختصاص بدهند. به ناچار اين شرايط را پذيرفتيم. فرداي آن روز از بيمارستان با پرداخت ميلغ 15 ميليون تومان مرخص شدم. همزمان پاسخ تست پي سي آر را به من دادند. ابتلاي من به بيماري کرونا منفي بود !»
اين روزها درهاي بيمارستان هاي خصوصي به روي بيماران مبتلا به کوويد باز شده است اما ماندن اين بيماران در اين مراکز درماني مشروط به اين است که حساب بانکي پر و پيماني داشته باشند و بپذيرند که خدمات درماني معمولي را با هزينه‌اي 10 برابري تحويل بگيرند. وجود چنين تجربياتي است که ضرورت نظارت بر بهاي خدمات در اين بيمارستان‌هاي سودجو را دو چندان مي‌کند.

انتهاي پيام/

ناشناسسه‌شنبه 23 شهريور 1400 - 01:20

من 5 شب رفتم بيمارستان بقيت الله و رمدسيوير تزريق کردم، در مجموع روز آخر 25 هزارتومان هزينه گرفتند، خيلي هم کارشون عالي بود

حامد در پاسخ ناشناسسه‌شنبه 23 شهريور 1400 - 01:59

دوست عزيز خوش به حالت

اگاهسه‌شنبه 23 شهريور 1400 - 01:11

مشکل اصلي تعارض منافع در وزارت بهداشت است در اکثر کشور هاي پيشرفته وزير بهداشت را کسي انتخاب مي کنند که تخصص در مديريت بهداشت و درمان دارد ولي در ايران کل وزارت بهداشت در ايران دست صنف پزشکان است درامد پزشکان هم در درمان است و نه پيشگيري از بيماري و مسير درمان مردم در بيمارستان خصوصي و مطب را جستجو مي کنند در انحصار ديگر تعداد پذيرفته شدگان رشته هاي پزشکي در دست وزارت بهداشت است و با سياست انقباضي تعداد پذيرفته شدگان پزشکي را کنترل کرده اند که بازار کار انها در رونق باشد و متاسفانه اين سياست باعث شده سرانه پزشک در ايران از بسياري از کشورهاي فقير و حتي سوريه جنگ زده پايين تر است چرا بايد کسي که خود سهام دار بيمارستان خصوصي هست وزير بهداشت شود که انتظار داشته باشيم بيمارستان دولتي را به جايي برساند که مردم اواره مطب و بيمارستان خصوصي نشوند !!!! تعارض منافع تنها انتخاب وزير غير پزشک و افزايش ظرفيت منطقي پزشک باعث مي شود انحصار شکسته شود و مردم نقاط کشور از خدمات درماني با نرخ منطقي استفاده کنند الان بدليل کمبود پزشک خيلي از نقاط دور افتاده با ارايه مبالغ بالا هم پزشک متخصص حاضر به کار نيست اما اگر رقابت در تعداد بيشتر پزشک بود با مبالغ کمتر هم پزشک راضي به خدمت بود

ناشناس در پاسخ اگاهسه‌شنبه 23 شهريور 1400 - 01:45

فکر ميکنم اين بحث بيمارستان هاي خصوصي ربطي به ظرفيت دانشگاهي رشته پزشکي نداره همين الانشم کلي پزشک عمومي بيکار داريم اين بحث مربوط ميشه به کيفيت پايين رسيدگي در بيمارستان هاي دولتي و کمبود بيمارستان دولتي و دليل اصليش نداشتن بودجه براي ساخت بيمارستان دولتي هست که مردم مجبور به مراجعه به بخش خصوصي ميشن الان داخل خود تهران در 40 سال اخير چند بيماريتان دولتي ساخته شده؟

ناشناسسه‌شنبه 23 شهريور 1400 - 00:59

بيمارستان هاى دولتى هم خيلى خوبن ،من بيمارستان امير اعلم دو هفته بسترى بودم و جونم رو نجات دادن كرونا گرفته بودم با حداقل قيمت، بيمارستان هاى خصوصى و كلا هر جايى كه مردم كارشون گيره دولتى نيست و كسى به كسى نيست تخليه مالى ات مى كنن و الكى مى ترسوننت بعد سر كيسه مى كنن

سلمان عزيزيسه‌شنبه 23 شهريور 1400 - 00:53

خدا خيرتون بده. خواهش مي کنم گزارش هاي بيشتري پيرامون مافيا و فساد موجود در جامعه پزشکي ايران انجام بديد. يک جورايي اين جامعه مصون از انتقاد شده و اين فساد ايجاد کرده. ثروت هاي بيش از اندازه و جماعتي که کوچکترين انتقادي رو برنمي‌تابند.

ناشناسسه‌شنبه 23 شهريور 1400 - 00:40

همه اش دارم فکر مي‌کنم چرا به موقع واکسن وارد نشد؟

شيرين در پاسخ ناشناسسه‌شنبه 23 شهريور 1400 - 02:01

اين به موقع نشد چيه ياد گرفتين برو امار جهاني رو ببين جز چن تا کشور اروپاي شمالي و امريکا کي تعداد واکسن و درصدهش از الان جلوتر هست ضمنااااترکيه و عربستان و امارات از موقعي که کاازمايي باليني واکسن چيني بود اوردن اگه ايران اون موقع مياورد نميگفتين شديم موش چيني ها؟؟ امثال تو نميگفتن شديم مستعمره چين

ناشناس در پاسخ ناشناسسه‌شنبه 23 شهريور 1400 - 01:45

ميخواستن به بهانه واکسن fatf رو تحميل کنن به عبارتي جونت گروگان بود.

ناشناس در پاسخ ناشناسسه‌شنبه 23 شهريور 1400 - 00:49

هيچکس کوتاهي نکرد. کشورهاي سازنده تا خودشون واکسينه نشدند حاضر به فروش نبودند.

ناشناس در پاسخ ناشناسسه‌شنبه 23 شهريور 1400 - 01:41

,آقا سياسيش نکن من منظورم اينه که به نفع بيمارستانهاي خصوصي و سهامدارنشو ن شد حالا ديگه مشخصه که چرا واکسن وارد نشد همين والا چرا الان دولت مي‌تونه واکسن وارد کنه چون واکسن ميشه خريد نه برجام قطعي شده نهfetf بررسي شده که گشايش بانکي اتفاق افتاده باشه فقط اين دولت منافعش با دلالي گره نخورده و منافعش در گرو سلامتيه مردمه

ناشناسسه‌شنبه 23 شهريور 1400 - 00:38

وقتي که به بيمارستان هاي دولتي مراجعه ميکني و مملو از بيمار هست و التماس هم بهشون بکني بستري نميکنن ميگن جا نداريم تکليف چيه؟ مجبوره ادم بعدشم رسيدگي در بيمارستان هاي خصوصي و برخورد پرستاران با بيمارستان هاي دولتي اصلا قبل مقايسه نيست بيمارستان هاي خصوصي اگر توان مالي داشته باشه ادم خيلي بهتره حداقل خيالت راحته به حال خودت رها نميشي

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها

مهاجرت به استراليا معرفي هتل ها، هتل آپارتمان ها و مراکز اقامتي ايران دوربين هاي ديجيتال اطلاعات رسانه تيپ چين Gregory healthy کلينيک من Jeff بهترين هاست(خريد هاست وردپرس)